Medus ir bitės. Ką žinome ir ko nežinome?

“Darbštus, kaip bitė”.  “Saldus, kaip medus” . “Tingus, kaip tranas”.
“Ir maistas, ir vaistas”. “Ir mažam, ir senam.” “ir grožiui, ir sveikatai”.
“Auksinis dievų nektaras”.

Ką žinome apie medų ir bites? 22 įdomūs faktai trumpai:

1) Bitėms – kelios dešimtys milijonų metų. Spėjama, kad jų kilmės vieta – dabartinė Afganistano teritorija.
2) Medaus gamybos procesas per visus milijonus metų išliko nė kiek nepakitęs (išskyrus tai, kad dabar šiame procese dažnai dalyvauja ir žmogus.).
3) Bitė – yra vienintelis vabzdys, gaminantis žmogaus valgomą produktą.
4) Tinkamai, hermetiškai saugomas medus neturi galiojimo laiko. Yra teigiama, kad senovės Egipto kapavietėse rastas medus – visiškai nepraradęs savo skonio ir savybių.
5) Ieškodama nektaro, bitė aplanko nuo 50 iki 100 vnt žiedų. Ji gali nutolti nuo savo avilio apie 3 km. Skrisdama tuščiomis, gali pasiekti 65 km/h greitį.
6) Kad prineštų 1 kg medaus, bitės turi aplankyti apie 4 milijonus žydinčių augalų.
7) Savo mažytėse, sezamo sėklos dydžio smegenėlėse turi puikią atmintį įsidėmėti ir dėlioti skrydžių marštutus. Taip pat tyrimai parodė, jog bitės geba skaičiuoti ir organizuoti itin efektyvią atsargų saugojimo sistemą.
8) Grįždama į avilį, bitė nešasi nektaro, kurio svoris sudaro 75 proc. pačios bitės svorio.
9) Radusi nektaro ir grįžusi į avilį, bitė savo seserims sušoka “nektaro radimo šokį”. Kur įvairiomis figūromis nusako ne tik skridimo kryptį, bet ir atstumą.
10)Vienoje šeimoje sezono metu gyvena 40-60 tūkst bičių darbininkių. Visos jos – moteriškos lyties. Bitė darbininkė pavasarį ir vasarą gyvena 4-6 savaites, šaltuoju metų laiku – apie pusmetį. Visos bitės atlieka joms priklausančias užduotis: vienos prižiūri lervutes ir bičių motinėlę, kitos neša nektarą, dar kitos jį apdoroja, kondicionuoja avilį (plasnodamos sparneliais vedina orą), dar kitos saugoja avilį – visos bitės darbininkės pereina visą pareigybių ciklą, kuris paremtas jų amžiumi ir bičių skaičiumi šeimoje.
11) Nepaisant begalinio darbštumo, įveikiamų atstumų ir didelio greičio, bitė per visą savo gyvenimą atneša vos 1/12 dalį arbatinio šaukštelio medaus.
12) Kad parneštų kilogramą medaus, bitė turėtų apskristi aplink mūsų planetą daugiau, nei 6 kartus.
13) Bičių motinėlė gyvena iki 5 metų. Ji avilį gali palikti tik dviem atvejais: kai skrenda poruotis arba kai kolonija spiečiasi. Bičių motinėlė poruojasi vieną kartą gyvenime, ore, maždaug 30 – 50 m aukštyje. Gali nuskristi iki 12 km nuo savo avilio, ieškodama svetimų šeimų tranų. Paprastai poruojasi su 10 -15 tranų. Po poravimosi tranai žūva. Šio vienintelio poravimosi pakanka, kad bičių karalienė dėtų kiaušinėlius visą likusį savo gyvenimą. Vasaros metu per dieną motinėlė gali padidėti iki 2500 kiaušinių.
14) Bičių karalienę visada saugoja palydovės. Jai vienintelei skiriamas bene kokybiškiauskias bičių produktas – bičių pienelis. Visos kitos bitės minta medumi. Tačiau, jei motinėlė nebededa kiaušinėlių, palyda ją dažniausiai nužudo. Tokiu atveju, pasiuvami keli nauji motinėlių lopšeliai. Jau lopšelyje būsimos motinėlės lervutės prižiūrimos labiau, nei kitų bičių lervutės.
15) Tas mielas (ar kiek gasdinantis :)) bičių dūzgimas yra rezultatas jų sparnelių plazdėjimo – 11 400 kartų per minutę.
16) Bitės buvo popiežiaus Urbono VIII emblemoje, jos puošė Napaleono vėliavas ir karių rūbus. Egipto faraonai buvo laikomi bičių valdovais.
17) Visi žinome terminą “Medaus mėnuo”, bet ar žinome, iš kur jis kilęs? Babilone nuotakos tėvas jaunikiui duodavo medaus alaus (kitaip vadinamo midaus), kurį jaunikis turėjo vartoti pirmą mėnesį, tikint, kad tai padidins vaisingumą ir pastojimo galimybę. Senovės Romoje nuotakos motina medų jaunavedžių kambaryje patiekdavo 30 dienų po vestuvių: kaip sotų maistą ir grožio priemonę jaunosios odai. Vėliau frazė Medaus mėnuo buvo trauktuojama, kaip: “saldžiausia meilė yra medaus skanumo, bet ji tokia trunka tik mėnesį, tai pasirengite ir neliūdėkite, jei po šio mėnesio Jūsų jausmas taps kiek kitoks – tai normlu.”. 🙂
18) Dievų auksinis maistas yra medus, tačiau bitės taip pat gamina pikį (dar vadinamą propoliu), vašką, bičių duonelę, bičių pienelį, bičių žiedadulkes.
19) Net bičių nuodai yra naudingi (nealergiškam žmogui). Yra manoma, kad jie plečia kraujagysles, mažina cholesterolį ir didina hemoglobino kiekį.
20) Pagal atliktus skaičiavimus, bitės gali padididinti kai kurių daržovių ir vaisių derlių beveik 90 proc.
21) Išnykus bitėms, pasaulį ištiktų globalinė katastrofa, nes bičių dėka turime 80 proc žmonijos vartojamo raciono.
22) Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atliktas tyrimas parodė, kad lietuviškas medus pasišžymi išsskirtine kokybe, tui itin ryškų skonį ir aromatą. Tai nulemia labai palankios klimatinės sąlygos, kurios leidžia Lietuvoje augti įvairiausių rūšių žydintiems augalams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *