Nespėję prinokti pomidorai. Gelbėti ar aukoti?

Ar galima išgelbėti neprinokusių pomidorų derlių, ar aukoti jį gamtos dievams? Ir galima, ir nereikalauja daug pastangų. Svarbu suspėti laiku.

Dažna pradedančioji daržininkė, pasidžiaugusi gausiai linkstančiomis nokstančių pomidorų šakelėmis, artėjant rudeniui nusivilia pamačiusi gendančius, pūvančius, taip ir nespėjusius parausti, iki tol sveikai atrodžiusius pomidorus. Tokį reginį galime išvysti pomidorų lysvėse atvėsus orams, paprastai rugsėjo mėnesį, kuomet naktys darosi šaltos, žemę gaubia vėsūs rūkai, o rasa ima kristi gausi ir šalta. Tada šalčiui neatsparius pomidorus užpuola ligos.

Ar galima išgelbėti neprinokusių pomidorų derlių, ar aukoti jį gamtos dievams? Ir galima, ir nereikalauja daug pastangų. Svarbu suspėti laiku. Vos prasisdėjus nepalankioms oro sąlygoms (kai dienos temperatūra 8-10 ° C, bet naktimis dar nėra šalnų), visus – taip pat ir visiškai žalius – pomidorus būtina nuskinti. Idealiausia rinktis sausą dieną, kad vaisiai būtų visiškai sausi ir jau be rytinės rasos. Rekomenduojama skinti su koteliais, tai užtikrina ilgesnį gyvybingumą. Gelbėkime sveikus ir stiprius vaisius, nes pažeisti neišliks, o tik taps greitai plintančios infekcijos priežastimi. Nuskintus sveikus, sausus pomidorus, rūšiuodami pagal sunokimo laipsnį ir dydį, sudėkime į dėžes – popierines arba plastikines, bet būtinai švarias ir sausas. Koteliais į viršų. Tarp pomidorų sluoksnių tiesiame popierių. Sluoksniai rekomenduojami 2-3. Kartais žmonės kiekvieną pomidorą suvynioja į atskirą popieriaus lapą, tačiau tokiu būdu sunku laiku pastebėti pradėjusį gesti vaisių ir tai gali pražudyti visus dėžeje esančius pomidorus.

Jei norite pagreitinti žalių pomidorų nokimą, tarp jų įdėkite vieną ar du pilnai sunokusius vaisius.

Jeigu norite derlių išsaugoti kuo ilgiau, laikykite pomidorus dėžėse su pjuvenomis, šienu, šiaudais, svogūnų lukštais ar durpėmis.

Pomidorai turi nesiliesti nei prie dėžių sienelių, nei tarpusavyje.

Neplaukite! Nes taip pažeisite pomidorų apsauginį sluoksnį ir jie ims pūti.

Dėžese laikomus pomidorus reguliariai peržiūrėkite, pradėjusius gesti vaisius nedelsiant išmeskite.

Dėžes su pomidorais galima laikyti įstiklintuose balkonuose, rūsiuose ir kitose patalpose, užtikrinančiose nokstantiems pomidorams 13-20 °С temperatūrą. (Prinokusiems pomidorams laikyti reikalinga žemesnė, maždaug 7-10° С temperatūra) . Oro drėgmė – 75 – 95 proc. Puiku, jei vaisiai gali “kvėpuoti” ir yra apsaugoti nuo šviesos. Sudarant tinkamas laikymo sąlygas, pomidorais galėsime džiaugtis iki vėlyvo rudens. Jeigu norime šviežių, savo daržo pomidorų patiekti ant Kalėdinio vaišių stalo, turim rinktis ne hibridines, o lėtesnio brendimo genus turinčias pomidorų veisles.

Prinokusius pomidorus rūsyje ar šaldytuve, esant 2 ° С , galime išlaikyti iki pusantro mėnesio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *