Daržovės, vaisiai, uogos, grybai, prieskoninės žolelės žiemai. Greitas ir lengvas šaldymas

pats geriausias ir, ko gero, pats lengviausias, mažiausiai patyrimo reikalaujantis konservavimo būdas.

Daržo, sodo ir miško gėrybių šaldymas – pats geriausias ir, ko gero, pats lengviausias, mažiausiai patyrimo reikalaujantis konservavimo būdas. Be to, jis labiausiai išsaugo autentišką produktų skonį, kvapą ir maistines medžiagas. Plius, šaldyti galima mažais kiekiais, taip išvengiant daug laiko reikalaujančių darbų. O įvertinus tai, kad užšaldyti galima didžiąją dalį mums gamtos teikiamų skanėstų, turbūt nesuklysim sakydami, kad šaldiklis – puiki investicija tiems, kurie mėgsta sveiką, naminį maistą ir neturi daug laiko ar įgūdžių, reikalingų kitiems konservavimo būdams.

Pateiksime keletą patarimų, kaip tai atlikti tinkamai ir nesunkiai.

Rinkdami pietums/vakarienei daržoves, vaisius, uogas, prieskonines žoles ar grybus, visada prisirinkite jų šiek tiek daugiau – likutį užsišaldykite. Tokiu būdų net nepajusite, kaip visos šaldymui tinkamos gamtos gėrybės atsidurs jūsų šaldiklyje be didelių pastangų. Taip pat elkitės, jeigu produktus perkate: nusipirkę kiek per daug, nesunaudotą kiekį iš karto sušaldykite. Dažnu atveju jūsų užauginti ar turguje pirkti produktai net šaldyti bus sveikesni ir skanesni, nei įvežtiniai švieži.

Šaldymui rekomenduojama naudoti specialius, tam skirtus maišelius arba dėžutes. Jei šaldote daug ir dažnai, galite įsigyti vakuumavimo aparatą. Šaldysite mažomis, “vieno karto” porcijomis. (Kai kuriuos produktus, tarkim, prieskonines žoles ar uogas galite šaldyti ir didesniais kiekiais, nes, tinkamai užšaldžius, juos galima atskirti pagal poreikį). Šaldymo maišeliai ar dėžutės turi būti sandarūs, kad neprisigertų pašalinių kvapų. Stengitės, kad į šaldymo maišelius kuo mažiau patektų oro. Nei maišelių, nei dėžučių nepripildykite pilnų – šaldomi produktai plečiasi.

Nenaudokite stiklinės taros – šaltyje gali sprogti.

Ant pakuočių rašykite užšaldymo datas (ypač grybams) ir pavadinimus (ypač, jei šaldote panašiai atrodančius produktus).

Pasistenkite viską suvartoti per metus, tai yra, iki kito derliaus (šaldytus virtus ar keptus grybus suvartokite per 3-4 mėnesius).

Šaldymui atrinkite sveikus, nepažeistus, prinokusius produktus. Šaldykite švarius ir sausus.

Atšildytų produktų nešaldykite antrą kartą!

Daržovės

Svogūnai ir paprikos. Šviežius svogūnus, žaliąsias paprikas supjaustykite ir užšaldykite nevirtus. Žiemą naudokite taip, kaip naudojate šviežius. Tiesiai iš šaldiklio galite dėti į ruošiamą maistą, nereikalingas atšildymas.

Agurkaišaldomi supjaustyti kubeliais, griežinėliais arba sutarkuot burokine tarka. Šaldykite juos tokiame “formate”, kuriame juos bus patogu jums vartoti. Prieš naudojimą maisto gamybai atšildyti nereikia.

Cukinijos gali būti ruošiamos taip pat, kaip ir agurkai. Taip pat cukinijas galima sutarkuoti ir smulkia tarka. Puikiai tiks troškiniams, plokštainiui, blynams, padažams ir pan.

Moliūgai. Moliūgus galite šaldyti tarkuotus. Galite – supjaustytus kubeliais. Arba – tiesiog – padalinkite moliūgą į kelias dalis ir kiekvieną jų šaldykite atskirame maišelyje. Sėklas ir plaušines skaidulas išimkite.

Pomidorai. kuriuos naudosite patiekalų gamybai, taip pat gali būti šaldomi. Svarbu atrinkti stiprius, sveikus, prinokusius, nepažeistus vaisius. Nuplaukite, nusausinkite ir šaldykite. Prieš naudodami, išėmę iš šaldiklio, nuliekite šaltu vandeniu ir odelė nusiners pati.

Žirniai. Žirnius išlukštenkite ir šaldykite žalius. Galima blanširuoti, bet – nebūtina.

Šparaginės pupelės. Kad neištižtų šaldomo spupelės, jas, nesmulkintas, apvirkite, tada nupilkite kuo šaltesniu vandeniu, nusausinkite ir šaldykite.

Kukurūzai. Šaldydami kukurūzus, pašalinkite jų ūsus ir lapus. Burbuoles blanširuokite 3-4 minutes. Tuomet nuimkite nuo burbuolės branduolius, atvėsinkite ir šaldykite.

Špinatai. Kruopščiai nuplaukite, apvirkite, nusausinkite, atvėsinkite ir šaldykite.

Žiediniai kopūstai ir brokoliai. Pašalinkite lapus ir stiebus. Supjaustykite nedideliais gabalėliais ir blanširuokite 2–3 minutes. Atvėsinkite, nusausinkite ir šaldykite.

Vaisiai

Obuoliai. Tikrai galima šaldyti nuplautus, nepjaustytus ir neluputus obuolius. Tačiau šaldoma obuolių odelė genda, be to, nepjaustyti obuoliai yra tūriniai, užimantys daug vietos, todėl geriau nulupkite žievelę, obuolius supjaustykite, išimkite centrinę dalį ir kuo greičiau šaldykite. Kad neimtų ruduoti, šiek tiek pabarstykite citrinos rūgštimi.

Kriaušės. Nuplaukite, nusausinkite. Žievelės nupjauti nebūtina. Supjautykite grežinėliais (iki vieno centimetro), paskleiskite ant kepimo popieriaus ir įdėkite į šaldiklį. Sušalusius gabalėlius supakuokite į maišelius ar dėžutes.

Bananai. Tiesiog supjaustykite gabalėliais ir šaldykite. Galioja ta pati taisyklė, kaip ir kitiems šaldomiems produktams: svarbu, kad būtų sveiki ir prinokę.

Uogos

Šaldytoms uogoms galioja taisyklė: sušaldykite greitai, atšildykite lėtai.

Braškės. Braškes nuliekite tekančiu vandeniu (kotelius nuskinkite po plovimo!!!). Nusauskinkite. Galite ir sutrinti (tam reikalingas bus cukrus (vos vos) arba medus).

Avietės, gervuogės, mėlynės, šaltalankiai šaldymui plaunami supylus uogas į kiaurasamtį ir panardinus į šaltą vandenį. Tekantčio vandens geriau atsisakykite! Nuplautas uogas išpilkite ant popierinio rankšluosčio, leiskite išdžiūti. Ant padėklo patieskite rankšluostinį popierių, supilkite išdžiūvusias uogas ir dėkite į šaldiklį. Sušalusias supilkite į maišelius ar dėžutes ir sugrąžinkite į šaldiklį žiemai.

Labai skanios šaldytos šilauogės ir žemuogės. Nuplaukite, išdžiovinkite, šaldykite. Visiškai nepraranda skonio ir formos šaldytos spanguolės.

Grybai

Jei žiemą norite pasidžiaugti miško grybų aromatu, užsišaldykite grybų. Šaldykite jaunus, sveikus ir nelabai vandeningus grybus. Voveraitės, kad nebūtų karčios, prieš šaldymą turėtų būti apvirtos. Baravykai, raudonviršiai, paberžiai (lepšės) skanūs, kai šaldomi ir žali. Nors, žinoma, ir juos prieš šaldymą galima apvirti arba apkepti. Visus šaldomus grybus būtina gerai nuvalyti. Šaldytus žalius grybus rekomenduojama suvartoti per metus, o virtų ar keptų šaldytų grybų nelaikykite ilgiau 4 mėnesių.

Prieskoninės žolelės

Savo mėgstamų prieskoninių žolelių taip pat galite užsišaldyti žiemai. Petražolės, krapai, bazilikai, laiškiniai česnakai, mairūnai, rozmarinai, raudonėliai, pankoliai, pelerūnai, salierai, porai– džiugins ir stiprins jūsų imunitetą žiemą. Pats paprasčiausias šaldymo būdas: nuplaukite, nusausinkite, susmulkinte ir sudėliokite į maišelius. Galite šaldyti atskirai tam tikros rūšies prieskonių žolynus, galite pasidaryti jūsų mėgstamus mišinius.

Ir pabaigai – vieša paslaptis: kuo šviežesnius produktus šaldysite, tuo daugiau vitaminų, skonio ir aromato turėsite žiemą.

Būkime sveiki ir laimingi!:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *